Odchudzanie

Osoby ze znaczną nadwagą i otyłością mogą skorzystać ze wsparcia farmakologicznego. W chwili obecnej istnieją tylko jedne tabletki odchudzające na receptę, które mogą być stosowane przez osoby cierpiące na otyłość lub znaczną nadwagę. Aby dowiedzieć się o nich więcej, kliknij w poniższy guzik.

Tabletki na odchudzanie na receptę można zamówić w klinice 121doc. Podczas składania zamówienia trzeba wypełnić formularz medyczny, dzięki któremu lekarz oceni czy nie ma przeciwwskazań do stosowania środka. Wszystkie leki są oryginalne i wysyłane z licencjonowanej apteki. Dostawa jest bardzo szybka, zazwyczaj zajmuje 24 godziny.

Kto powinien się odchudzać?

O tym, czy u danej osoby istnieje konieczność odchudzania się, można się przekonać analizując wskaźnik masy ciała (BMI). Wyznacza się go, dzieląc wagę danego pacjenta (w kilogramach) przez podniesioną do drugiej potęgi wartość jego wzrostu (w metrach). BMI w przedziale 25 do 30 oznacza występowanie nadwagi, z kolei gdy wskaźnik przekracza 30, to mówić można o otyłości.

Po co się odchudzać?

Odchudzanie wpływa nie tylko na wygląd ciała – pozbycie się nadmiaru kilogramów może mieć zbawienne skutki dla zdrowia. U pacjentów z nadmierną masą ciała zwiększone jest ryzyko pojawienia się różnych jednostek chorobowych, począwszy od nadciśnienia i cukrzycy, a skończywszy na obturacyjnym bezdechu śródsennym i chorobach nowotworowych. Rozprawienie się z nadwagą czy otyłością redukuje możliwość wystąpienia tych, czasami nawet groźnych dla życia, chorób.

Podstawa odchudzania: dieta i wysiłek fizyczny

Największe znaczenie w procesie odchudzania ma skład posiłków. Osoby planujące podjęcie walki z nadmiarem kilogramów muszą zwracać baczną uwagę nie tylko na to, co i w jakich ilościach jedzą – muszą one również starać się spożywać posiłki regularnie. Spożywanie posiłków co 3-4 godziny powinno sprawić, że nie będziemy odczuwać głodu w przerwach pomiędzy nimi.

Wszelkie przekąski (chipsy, paluszki, batony) czy słodkie napoje gazowane są wrogami odchudzania. Nie dość, że są one kaloryczne, to ich zjedzenie skutkuje nagłym wzrostem poziomu insuliny we krwi – hormon ten doprowadza do szybkiego zmniejszenia się stężenia glukozy w organizmie, a to z kolei sprawia, że stajemy się głodni.

Nie tylko dieta ma znamienny wpływ na to, jak przebiega odchudzanie. Przekonuje o tym tzw. piramida żywieniowa, opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Jej podstawy nie stanowią ani owoce i warzywa, ani produkty pełnoziarniste – za najważniejszą uznana została aktywność fizyczna. To właśnie ruch pozwala zredukować obecny u niektórych osób nadmiar tkanki tłuszczowej.

Osobom planującym odchudzanie nie można polecić jednej, idealnej aktywności ruchowej. Aby wysiłek przynosił satysfakcję i by zwiększyć szanse na to, że będzie on podejmowany regularnie, powinno się wybierać takie aktywności, które faktycznie sprawiają przyjemność. Jazda na rowerze, siłownia, basen czy aerobic – każdy z tych sportów będzie dobry, byle tylko był faktycznie trenowany, a efekty odchudzania zostaną zobaczone znacznie szybciej niż wtedy, gdyby zastosowanie miała sama dieta.

Tabletki na odchudzanie

W procesie odchudzania pomocniczą rolę może odgrywać korzystanie z preparatów błonnika. Ich spożywanie sprawia, że żołądek staje się zapełniony – zmniejszeniu ulega wtedy odczuwanie głodu. Pacjenci mają do wyboru nie tylko gotowe preparaty samego błonnika, możliwe jest również spożywanie tych pokarmów, które są bogate w ten związek. Jako przykłady takich produktów wymienić należy przede wszystkim warzywa i owoce (takie jak kapusta, marchew czy jabłka i banany), ale i różnego rodzaju produkty pełnoziarniste (np. makarony czy pieczywo).

Wspomagać proces odchudzania może też stosowanie odchudzających tabletek na receptę, które blokują aktywność enzymów rozkładających tłuszcze. Dzięki temu po spożyciu związków pochodzenia tłuszczowego nie dochodzi do ich wchłaniania do krwi – są one po prostu wydalane z organizmu.

Odchudzanie przy pomocy skalpela?

W najbardziej skrajnych przypadkach (m.in. wtedy, gdy BMI pacjenta przekracza 40) przeprowadzane mogą zostać operacje bariatryczne. Samo przebycie zabiegu nie spowoduje schudnięcia: operacje w tym przypadku mają za zadanie ułatwić ten proces. Dostępne są różnego rodzaju procedury bariatryczne, część z nich polega na wdrożeniu czasowych rozwiązań (jak przy zakładaniu balona żołądkowego), inne z kolei są zabiegami radykalnymi (np. rękawowa resekcja żołądka czy ominięcie żołądkowo-jelitowe).

Czy tabletki odchudzające na receptę można zamówić online?

Tabletki na odchudzanie można zamówić w klinice internetowaj 121doc. Recepta wystawiana jest przez lekarza online. Zamówienia wysyłane są prosto z apteki i dostarczane pod wskazany adres w ciągu 24 godzin.